Česky Polski

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Pro turisty > Historie > Zámecký vrch a hradiště

Zámecký vrch a hradištěDějinné osudy všech obcí na území Těšínska jsou spjaty, včetně osudů pohraničního města Českého Těšína, které se vyvíjelo na svém dnešním území od 16. století jako předměstí historického Těšína (Cieszyn, Teschen) na levém břehu Olše (Olzy) až do roku 1920, s dějinnými osudy Zámeckého vrchu (Cieszyn v Polské republice) a jeho držitelů.

Hrad i kastelanie v Cieszynie na Zámeckém vrchu se poprvé připomínají v r.1155. Předchůdcem hradu bylo starší slovanské hradiště zvané Těšinisko neboli Starý Těšín, archeologicky prozkoumané v Podoboře. Od 8.století bylo střediskem pozdější těšínské oblasti kmene Holasicu ve smyslu správním i vojenském. Odtud se po zániku hradiska koncem 11. nebo v první polovině 12. století přeneslo na zámecký vrch (Góra Zamkowa).

Traduje se, že existuje spojení mezi Těšiniskem - hradištěm v Podoboře a Piastovskou věží na Zámeckém vrchu v Cieszynie. Údajně jsou spojeny tunelem, který byl však v období světové války zasypán na několika místech. (Toto je informace z ústního lidového podání.)