Česky Polski

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Pro turisty > Geografické údaje

Geografické údaje

Obec Chotěbuz leží na severovýchodě České republiky, v regionu severní Morava a Slezsko. Je hraniční obcí na česko-polské hranici. Hranici tvoří řeka Olše. Obec sousedí s městy Český Těšín a Karviná (část Louky). Geograficky i historicky náleží k oblasti nazývané Těšínské Slezsko.

Rozloha obce činí 1061 ha. Chotěbuz má střední nadmořskou výšku 270 m a nejvyšší výšku 348 m. Obec Chotěbuz geomorfologicky patří do územní jednotky Podbeskydská pahorkatina (předpolí Moravskoslezských Beskyd), která je dále členěná na Těšínskou pahorkatinu. Tato geomorfologická jednotka je součástí Karpatské soustavy.

Všechny vody celého Těšínska odtékají Odrou do Baltského moře. Samotná Chotěbuz patří do hydrologického povodí řeky Olše. Soutok Odry a Olše tvoří zároveň místo, kde Odra opouští Českou republiku. Obcí protéká také nátoková říčka Mlýnka, která je místním recipientem, a dále říčka Kyšinec, Chotěbuzka a bezejmenný přítok Mlýnky.

Podnebí v Chotěbuzi patří do tzv. mírného pásu. Během roku zde spadne průměrně 848 mm dešťových srážek. V průměru 45 dní v roce zde sněží a roční průměrná teplota se zde pohybuje okolo hodnoty 8 °C.