Česky Polski

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Pro občany > Jak předcházet respiračním infekcím > Jak předcházet respiračním infekcím III. díl

Jak předcházet respiračním infekcím III. dílVážení a milí spoluobčané, sousedky a sousedé!

Pozice ryby

Jak jsem slíbil, popíšu jogínskou figuru ryby (dále jen ryba). Cvičení ryby zabere nějaký čas, ale stojí to za to. Z hlediska hygieny ústní dutiny, nosu a krku má velmi podpůrné účinky, navozuje intenzivní prokrvení všech dotčených tkání, čímž se výrazně zvyšuje jejich odolnost vůči patogenům. Ryba završuje proces dezinfekce dutin výplachem solným roztokem.

Stručná definice ryby:

Ležet na zádech, zkřížit nohy, zpevnit dolní část zad, zvednout se do oblouku, otevřít hrudník a břicho, zůstat opřený o temeno hlavy, dýchat do hrudníku, držet oči otevřené.

joga_ryba.jpgProvedení

Výchozí pozice je leh na zádech. Napnuté paže vsuňte pod tělo tak, aby dlaně byly zhruba pod hýžděmi. Dlaně jsou otočené k podlaze a lokty se stahují k sobě. Zatlačte do loktů, stáhněte lopatky k sobě a zvedněte hrudník nahoru. Vytvořte z hrudníku velký oblouk. Hlavu uvolněte do záklonu a opřete ji o temeno. Natáhněte nohy.

Modifikace (pro pokročilé)

S nádechem zvedněte nohy v úhlu 30 stupňů nad zem. Hlavu nechte v záklonu opřenou o temeno. Ruce spojte dlaněmi k sobě a předpažte. Pozice je určená pokročilým. Je důležité kvalitně nadechovat do hrudníku, aby nádech podpořil hrudník a krční páteř.

Bezpečnostní pokyny

Silný záklon hlavy jako se provádí v pozici ryby, může být i nebezpečný. Vnímejte práci krční páteře při záklonu a sledujte z hlediska logiky funkčního pohybu krční páteře. Při provádění záklonu hlavy v pozici ryby může docházet k nepříjemnému pocitu, nebo se vám může udělat špatně, protože je na krk a především na 2 tepny vyvíjeno moc tlaku. Při provádění ryby tedy postupujte pomalu a nezapomeňte na dlouhé, hluboké nádechy, které zajistí stálý přísun kyslíku, a také na pohyb lopatek dozadu a dolů k pánvi, při pokládání hlavy na podložku. Než dojde k záklonu hlavy, brada stále couvá ke krku a až na konci toho couvajícího pohybu dojde k záklonu. Takto podpoříte hlavu i krk a nedojde k přiskřípnutí krční páteře.

POZOR

Necvičte rybu, máte-li problémy se štítnou žlázou, páteří, oblastí hlavy (oči, uši, nos).

Účinky

Ryba otevírá hrudník (zlepšuje dechové problémy) a vytváří pružný prostor pro srdce a plíce, rozvíjí hrudní dech, silně prokrvuje krční tkáně, podporuje břišní orgány, trávení a vylučování, působí proti zácpě.

Intenzivně pomáhá vyrovnat se se znečištěným prostředím !

Učení jógy rybu velebí slovy:

  • když zaujmeme tuto pozici, cítíme se silní, ale přesto pružní. Díváme se na svět vzhůru nohama a je zarážející a současně osvěžující, pozorovat pocit „jinakosti“. Jako bychom se stali někým jiným – s vnímáním reality vzhůru nohama.
  • ryba nese své srdce nahoru. Je nejvyšším místem ásany. Otevírá prostor pro vyvolání vnitřních stavů a emocí, které jsou hluboce usazeny. Jejich uvolněním se otvírá srdečnost a kuráž být sám sebou.
  • vše, co vyplouvá na povrch, může bolet. Když se nezalekneme, pročištění minulosti s sebou přináší novou svobodu a sílu. Vede nás dovnitř sebe sama a učí nás poslouchat svou vnitřní intuici, otevřít své uzavřené „třinácté komnaty“ a postupně se svobodně nadechnout.
  • Uvědomění sebe sama vede k nárůstu vnitřní síly!

V příštích příspěvcích se chci věnovat aktuálně velmi oblíbenému tématu – covidu. Co to je, jak vypadá a jak na něj.

 

Zdroj: vlastní kompilace

Tadeusz Szweda, 20. 02. 2023

kedat@email.cz