Česky Polski

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Aktuality > VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU

VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTUDatum konání:
7.6.2024
Datum ukončení:
8.6.2024

 

Volby do Evropského parlamentu se budou konat ve dnech:

v pátek           7. června 2024          od 14:00 do 22:00 hodin

v sobotu          8. června 2024          od   8:00 do 14:00 hodin

 

V obci Chotěbuz je stanoven jeden volební okrsek s místem konání voleb ve vestibulu Sportovně kulturního střediska Chotěbuz (Chotěbuzská 300, Chotěbuz).

Voličem je občan České republiky, který alespoň 8. června 2024 dosáhne věku 18 let, a také občan jiného členského státu EU, který alespoň 8. června 2024 dosáhne věku 18 let a je nejméně od 24. dubna 2024 přihlášen k trvalému nebo k přechodnému pobytu na území České republiky.

Volič může hlasovat, pokud je zapsán v seznamu voličů pro volby do EP a nemá omezenou svobodu z důvodu ochrany zdraví (jste například v karanténě nebo na infekčním oddělení v nemocnici a při hlasování byste mohl nakazit ostatní osoby), a nemá omezenou svéprávnost k výkonu práva volit (soud výslovně rozhodnutím řekl, že nejste schopen volit).

 

Občan jiného členského státu EU:

Občané jiných členských států nejsou do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu zapisováni automaticky, jako je to u občanů ČR, ale pouze na vlastní žádost, kterou si podají v místě trvalého či přechodného pobytu u obecního úřadu, ve lhůtě do 28. dubna 2024.

1) Volič, který požádal o zápis do seznamu voličů již v minulých volbách do Evropského parlamentu, je i pro letošní volby automaticky zapsán v seznamu voličů. Takový volič nemusí nic dalšího činit. 

2) Volič, který sice na území ČR v minulých volbách do Evropského parlamentu nehlasoval, ale hlasoval ve volbách do zastupitelstev obcí, musí do 28. dubna 2024 požádat svůj obecní úřad o přenesení údajů do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu.

3) Volič, který na území ČR doposud nehlasoval v žádných volbách, musí do 28. dubna 2024 požádat svůj obecní úřad o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu.

Žádosti podle odstavce 2) a 3) je nutné podávat osobně. Při podání žádosti se volič prokáže platným průkazem totožnosti. Obecní úřad žadatele nejpozději 15 dnů přede dnem konání voleb informuje o tom, jak byla jeho žádost vyřízena.

Pozor! Pokud projevíte vůli hlasovat na území ČR, nemůžete hlasovat ve svém domovském členském státě. 

 

Žádosti mohou voliči podávat na Obecním úřadě v Chotěbuzi v úřední dny:

Pondělí, středa            8:00 – 12:00    13:00 – 17:00 hodin

Úterý                           8:00 – 12:00    13:00 – 16:00 hodin

Čtvrtek, pátek             po telefonické dohodě (tel. č. 558 733 131)

                         

Více informací včetně formuláře žádosti naleznete na internetové adrese MVCR.CZ:

Ministerstvo vnitra - volby do EP

Formulář žádosti je jednotný jak pro zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, tak pro přenesení údajů z dodatku stálého seznamu voličů (seznam pro volby do zastupitelstev obcí) do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, pouze si volič zaškrtne odpovídající políčko. Formulář je k dispozici ke stažení níže. 

Formulář