Česky Polski

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Aktuality > Informace Slezské diakonie o probíhající podpoře pečujících osob

Informace Slezské diakonie o probíhající podpoře pečujících osobSlezská diakonie působí již 30 let jako nestátní nezisková organizace, která poskytuje své služby v sociální oblasti. Cílovou skupinou jsou lidé s postižením, senioři, lidé bez domova a všichni ti, kteří se dostali do nejrůznějších těžkých životních situací. Své služby poskytuje převážně v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.

V rámci této organizace byl po dobu 4 let realizován projekt Podpora pečujících osob v Pobeskydí, financovaný Evropským sociálním fondem.

Slezská diakonie však hledala zdroje, jak by pečující alespoň částečně podporovala dále. A proto na konci roku 2021 zareagovala na jednu z dotačních výzev Moravskoslezského kraje. Díky tomu je od února do konce roku 2023 realizován projekt Podpora pečujících osob v obcích MAS Pobeskydí, který bezplatně nabízí realizaci svépomocných skupin, rehabilitačních cvičení formou Feldenkraisovy metody či přímé podpory pečujícím prostřednictvím setkávání s psychologem.

MAS Pobeskydí je název pro místní akční skupinu, která slučuje 43 obcí v této oblasti.

Více na https://www.pobeskydi.cz/mas-pobeskydi/uzemi-mas/

https://www.pobeskydi.cz/mas-pobeskydi/co-je-to-mas/

 

PODPORA PEČUJÍCÍCH OSOB V OBCÍCH MAS POBESKYDÍ – KRÁTKÁ REKAPITULACE

Po půlroce běhu projektu Podpora pečujících osob v obcích MAS Pobeskydí, rekapitulujeme. V době od února do konce června 2022 jsme zorganizovali celkem 7 aktivit, kterých se zúčastnilo okolo 40 neformálních pečujících o své blízké v domácím prostředí.

Aktivity se snažíme zaměřit na potřeby pečujících, místo konání je zpravidla SEN centrum Třanovice a každý může vybírat dle svého zájmu. Zveme všechny, kdo pečují na území obcí MAS Pobeskydí.

Psychohygienou pro pečující nás již 2x provázel psycholog František Zakopal. Probírali, jak je důležité umět pečovat nejen o svého blízkého, ale také o naše fyzické a duševní zdraví. Naučili jsme se pár relaxačních technik, které pomáhají navodit pocit uvolnění a klidu. Nezbytný spánek pak může přijít přirozeně a rychle.

Svépomocná skupina, která je určena pro všechny, kteří chtějí sdílet denní starosti v péči o svého blízkého, se konala 2x. Pečující zjišťují, že všichni prožívají podobné, ne-li stejné pocity a emoce. Mohou si navzájem poradit, podpořit se, zasmát se i poplakat. Jelikož je skupina částečně moderovaná, vnáší do ní naše zkušená moderátorka, kaplanka a duchovní pracovnice SD paní Miriam Szőkeová ,vždy další rozměr a pohled na daný problém, na život. Účastník si závěrem odnáší zamyšlení, pocit, že v nelehké situaci není zcela sám, a najde vždy něco pozitivního v tom, co právě prožívá.

Fyzioterapie podle Feldenkraisovy metody proběhla prezenčně a souběžně on-line celkem 3x buď v SEN centru Třanovice nebo v propůjčeném sále OÚ Třanovice. Cvičením nás opět provázela paní Irena Molin. Tento druh fyzioterapie je úžasný v tom, že jej může cvičit kdokoliv, jelikož při něm používáme drobné pohyby, se kterými současně zapojujeme mozek a myšlení. Pokud se rozhodnete účastnit, je vhodné mít teplé a pohodlné oblečení, karimatku nebo deku.

Všechny představené aktivity jsou, díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje, nabízeny zdarma, těší se oblibě i návštěvnosti. Proto pokud Vás zaujaly a chtěli byste být jejich součástí, kontaktujte koordinátorku projektu Mgr. Hanu Adamčíkovou, tel. 732 693 405; mail sarepta.metodik@slezskadiakonie.cz a přihlaste na některý z podzimních termínů.

 

DATUM r. 2022

ČAS

AKTIVITA

MÍSTO KONÁNÍ

7.9.

16.00-18.00

Svépomocná skupina

SEN centrum Třanovice

14.9.

16.30-18.30

Fyzioterapie formou Feldekraisovy metody

OÚ Třanovice 250

27.9.

16.00-18.00

Psychohygiena

SEN centrum Třanovice

26.10

16.30-18.30

Fyzioterapie formou Feldekraisovy metody

OÚ Třanovice 250

10.11.

16.30-18.30

Fyzioterapie formou Feldekraisovy metody

OÚ Třanovice 250

30.11.

16.00-18.00

Psychohygiena

SEN centrum Třanovice

8.12.

16.00-18.00

Svépomocná skupina

SEN centrum Třanovice

 

msk-logo-300x92.jpgslezka diakonie logo.png