CHOTĚBUZ

OFICIÁLNÍ STRÁNKY OBCE

CHOTĚBUZ

OFICIÁLNÍ STRÁNKY OBCE

CHOTĚBUZ

OFICIÁLNÍ STRÁNKY OBCE

CHOTĚBUZ

OFICIÁLNÍ STRÁNKY OBCE

CHOTĚBUZ

OFICIÁLNÍ STRÁNKY OBCE

CHOTĚBUZ

OFICIÁLNÍ STRÁNKY OBCE

Fotografie 360°
foto360

  

2019 DOTAZNÍK

Úřední hodiny

PO 7-12, 13-18

ÚT 7-12, 13-16

 ST 7-12, 13-18

ČT pro veřejnost zavřeno

PÁ pro veřejnost zavřeno

 

Obec Chotěbuz

Chotěbuzská 250

735 61  Chotěbuz

tel.: 558 733 131

ID: iq6azbh

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

regioforumeuroregion
 
logo MS kraje
 
logo MMR

Provozní doba archeoparku

Kontakt
Karvinská 455
73561 Chotěbuz
+420 721 193 517
 

Srdečně zveme všechny zájemce, nadšence a přátele archeologie do Archeoparku Chotěbuz-Podobora, který bude po dvouleté pauze opět zpřístupněn veřejnosti!

Čekat na vás bude zbrusu nová moderní vstupní budova s interaktivními expozicemi a nová překvapení v historickém areálu.
Znovu otevření proběhne 30.4.2016.
 

Příjezd k Archeoparku:

- autem je v současné době možný po silnici č. 67 (Karvinská), odbočující z hlavního tahu z Český Těšín - Karviná za obcí Chotěbuz vlevo.

- vlakem je zapotřebí vystoupit na stanici ČD Chotěbuz - Podobora, odkud je to k Archeoparku asi 900 m.

V současné době (r. 2014/2015) proběhlo odstranění původní dřevěné vstupní budovy, od které se dále pokračovalo po schodech až k archeoparku, z důvodu realizace stavby, která umožní bezbariérový vstup.

Archeopark

TISKOVÁ ZPRÁVA (listopad 2005)

16. listopadu 2005 byl slavnostně otevřen Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře. Na otevření byla pozvána řada oficiálních hostů, novinářů a konal se pod záštitou náměstka hejtmana MSK Ing. Jiřího Carbola. Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře je v současné době jednou ze 12 poboček Muzea Těšínska, rozesetých po celém českém Těšínsku. Je budován jako replika původního slovanského opevněného hradiště. První etapu realizovala v letech 2001-2003 firma Archeostav Český Těšín, současnou druhou v letech 2004-2005 Beskydská stavební, a.s. Třinec. Vzhledem k tomu, že v tomto období došlo ke státoprávní změně, změnil se i způsob získávání finančních prostředků, určených na výstavbu Archeoparku.

Muzeum Těšínska jako příspěvková organizace Moravskoslezského kraje získala pro druhou etapu významné zdroje v celkové částce 7,5 mil Kč prostřednictvím grantu EU, dotaci 2,5 mil Kč poskytl Moravskoslezský kraj a asi 1,5 mil Kč investuje Muzeum Těšínska z vlastních zdrojů. Výstavba Archeoparku není zdaleka dokončena. V současné době jsou vybudovány repliky fortifikací a sídelních objektů na tzv. Akropoli. Zbývá provést systematický archeologický průzkum i na tzv. předhradí, kde je plánovaná následná výstavba informačního a výukového centra. Součástí projektu je i vybudování přístupové infrastruktury, silnice a parkoviště u Archeoparku. K realizaci další, třetí etapy by mělo dojít v letech 2006-2008. Termín dokončení celého projektu předpokládáme na rok 2010 - bude odvislý především od podpory zřizovatele Muzea Těšínska a od toho, zda se Muzeu Těšínska podaří získat potřebné finanční zdroje.

Archeopark stojí na místě, kde před řadou století žili naši předkové. Archeologickým průzkumem zde byla doložena existence opevněného hradiska, které sehrávalo důležitou úlohu v době předslovanské, v tzv. halštatském období, i v době slovanského osídlení a v časech Velkomoravské říše. Průzkum dokládá dávné osídlení našeho kraje. Hradisko bylo Slovany opuštěno postupně v 11. století, později se správní, obranné a obchodní aktivity přesunuly Zámecký vrch v dnešním polském Těšíně, kde byl vybudován hrad, který se od konce 13. století stal sídlem těšínských knížat. Proto se někdy hradišti v Chotěbuzi-Podoboře říká "Starý Těšín". Pozůstatky po rozsáhlém hradišti - zbytky valů, hradeb, základů staveb, cenné keramické střepy, kovové předměty, mince a další nálezy - byly objeveny až poměrně nedávno (první zmínky o archeologických nálezech z této lokality pocházejí z 80. let 19. století). Po druhé světové válce se hradisko stalo místem systematického archeologického průzkumu Muzea Těšínska a dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celé České republice. Největší měrou přispěl k poznání historie hradiska dnešní ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Brně Doc. PhDr. Pavel Kouřil, CSc., který je také autorem myšlenky vybudování Archeoparku jako repliky hradiště.

Dovolujeme si připomenout, že se jedná o Národní kulturní památku, v jejímž prostoru stále probíhá systematický archeologický výzkum, tedy o prostor, kde není možný volný pohyb osob.